Wellbeing - Dej své zdraví na 1. místo
Roční projekt (studie) Wellbeing – Dej své zdraví na 1. místo je zaměřen na podporu péče o duševní i fyzické zdraví pracovníků VUT. Hlavním průvodcem nám bude přístup Trager®. Ten si hraje s kvalitou vlastní váhy v našem těle a hry s citlivostí nervového systému velmi jednoduchými běžnými pohyby. Rozdíl je v tom, čemu dáme v pohybu pozornost.
Projekt je rozdělen do pěti na sebe navazujících částí. Autoři projektu povedou zaměstnance VUT k hledání i drobných časových intervalů vymezených v každodenním životě k přirozenému aktivnímu pohybu. Přirozený aktivní pohyb, i v malé intenzitě, může vyvádět tělo z pasivní pozice sedu či stoje a postupně povede ke kompenzaci sedavého způsobu života.
Slovy účastníků předchozího běhu:
"Děkuji moc za možnost zapojit se do Wellbeing programu. Za mě je to skvělá iniciativa pro zaměstnance. Program pro mě byl zajímavý, stejně tak i podpůrná videa. Už dřív jsem věděla, že se můj stres hromadí v ramenou, ale až během workshopů jsem si uvědomila, že napětí mám v celém těle, překvapivě pro mě i třeba v nohou. Dost mě to posulo v tom, jak pracuji na zvládání stresu a jak vnímám fyzickou zátěž během cvičení. Jako informatika mě zaujalo měření a možnost porovnat si výsledky ze začátku a konce programu. Zároveň jsem ale získala mnoho tipů, které se snažím nejen zapojit do svého života, ale podařilo se mi část z nich předat i své rodině."
Cílová skupina: zaměstnanci VUT
Odborný garant: Mgr. Dagmar Moc Králová, Ph.D. (CESA), celostní fyzioterapeutka
Personální zajištění: Centrum sportovních aktivit (CESA)
Hlavním cílem projektu (studie) Wellbeing – Dej své zdraví na 1. místo je podpora péče o duševní i fyzické zdraví pracovníků VUT. Dílčí cíle projektu jsou:
- zmapovat aktuální podmínky pro zdravý životní styl v konkrétním pracovním prostředí.
- kompenzovat sedavý způsob života a tvořit podmínky pro zařazení přirozeného pohybu do každodenních činností.
- zvyšovat kvalitu života zaměstnanců prostřednictvím přirozeného pohybu a poznání vlastních tělesných možností a nároků na koncentraci.
- rozvíjet vztah zaměstnanců ke zdravému životnímu stylu a aktivnímu způsobu života.
- podporovat odolnost organismu při běžných outdoorových aktivitách.
- povzbudit a motivovat k budování nových návyků.
Výstupy z projektu (studie):
- Zmapování podmínek v pracovních prostředí VUT.
- Vytvoření podmínek pro kompenzaci sedavého způsobu života.
- Pravidelné cvičení 1x týdně je možností, ale ne povinností.
- Možnost cvičení na sportovištích VUT.
- Zvýšení a zlepšení kvality života.
- Zvýšení fyzické i psychické kondice.
- Součástí ročního harmonogramu je i měření přístrojem Diers a in-Body v laboratořích CESA na začátku a na konci cyklu programu Wellbeing.
Měření slouží jako vizualizace individuálních potíží či klíčových míst v těle zaměstnance. Současně může podpořit motivaci pro ukotvení dlouhodobější změny návyku při péči o sebe z nejen z pohledu fyzického zdraví, ale i celkové spokojenosti.
PŘEDBĚŽNÝ HARMONOGRAM projektu (studie) 2025 – 60 podpořených osob (přihlašování na konkrétní termíny posíláme před každou částí):
- část: VSTUPNÍ MĚŘENÍ během ledna a začátku února (vždy 1 hodina 1 den pro 1 člověka - pondělky nebo úterky);
- část: VŠÍMAVOST (webináře, které pošleme po vstupním měření začátkem února);
- část: TECHNIKY BODY&MIND během května a června (1 workshop od 9.00 do 12.30 hodin, pondělky nebo úterky);
- část: NORDIC WALKING A DECHOVÁ HYGIENA v lesoparku Pod Palackého vrchem během září a října (1 workshop od 9.00 do 12.00 hodin, pondělky či úterky);
- část: VÝSTUPNÍ MĚŘENÍ během října až prosince (vždy 1 hodina 1 den pro 1 člověka - úterky).
"Pro mě bylo neobjevnější, že svaly mohu být uvolněné v běžných polohách a činnostech během dne a není to špatně. Dosud jsem měl dojem, že při správném držení těla a polohách např. u pracovního stolu musím být v jedné pevně dané pozici a svaly mít tím pádem zatnuté. Také jsem si uvědomil, že mám svaly v napětí často i za situace, kdy pro to není žádný důvod, že se prostě neumím uvolnit. Snažím se na to nyní myslet, záměrně se uvolňovat a často měnit polohy při práci u počítače. Celkově zkouším více naslouchat svému tělu a dopřávat mu to, co potřebuje. Nejvíce se mi líbil podzimní workshop, kde se právě pracovalo s uvolňováním svalů."

Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.cesa.vut.cz/f99662/d269904 |